Početna strana > Hronika > Putin i Barozo o odnosima Rusije i EU
Hronika

Putin i Barozo o odnosima Rusije i EU

PDF Štampa El. pošta
petak, 25. februar 2011.

Rusija se nada u poverenje i poštovanje njene inicijative u sferi energetskog partnerstva i razvoja čitavog spektra bilateralnih veza sa EU. Sličnost zadataka koji stoje pred stranama u ekonomskoj sferi govori u korist realne integracije Rusije i EU. Ovo je izjavio ruski premijer Vladimir Putin posle sastanka sa šefom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barozom u Briselu i pregovora na ministarskom nivou.

Dijalog članova ruske vlade sa evropskim kolegama u belgijskoj prestonici nosio je, bez preterivanja, sveobuhvatni karakter. Oni su razmotrili konkretne pravce industrijske integracije, spoljne politike, inovacione i investicione saradnje. Premijeri Rusije i Evropske komisije izjasnili su se za početak pregovora o međusobnom ukidanju viza i usvojili zajedničku odluku o osudi nasilja u Libanu.

Govoreći o trgovini, nismo zaobišli jedan od najaktuelnijih problema – stupanje Rusije u STO, istakao je Vladimir Putin.

„To je povoljno i za Rusiju i za EU. Za nas je EU najveći trgovinsko-ekonomski partner. Njegov udeo čini preko 50% robne razmene Rusije i 68% izvoza. Rusija zauzima u robnoj razmeni EU treće mesto posle SAD i Kine. To je vrlo značajna veličina. Stupanje Rusije u STO daće dodatni impuls pregovaračkom procesu o nacrtu sporazuma između Rusije i EU o ukidanju viza. Urađeno je vrlo mnogo i dovesti posao do kraja naš je zajednički zadatak.“

Između Rusije i EU postoji stari sporazum o saradnji, i danas, po mišljenju Putina i Baroza, strane su se približile razmatranju detalja novog bazičnog dokumenta.

Ipak, bez obzira na zbližavanje stavova, ostaju i neslaganja. Između ostalog reč je o takozvanom trećem energetskom paketu, koji treba da stupi u EU na snagu u martu. Evropski činovnici instistiraju na podeli biznisa za prodaju i transport energenata. U tom slučaju Rusija kao veliki investitor izgubiće prioritet u dostupu infrastrukturi koja je stvorena njenim sredstvima. Osim toga, vlada Rusije zalaže se za primenu principa univerzalnosti i ravnopravnosti u sferi zakonodavnog regulisanja energetike na evropskom tržištu. To je predmet detaljnog razmatranja u skorije vreme.

Transparentni sistem regulisanja energetike, koji predviđa između ostalog proceduru prevladavanja mogućih vanrednih situacija, Rusija predlaže u mapi puta saradnje sa Evropom do 2050. godine. Energetsko partnerstvo je onaj isti kamen temeljac u rusko-evropskim odnosima koji omogućava poštovanje obostranih interesa i garantovanje stabilosti i razvoja. Evropa u uslovima konkurencije za pristup izvorima sirovina dobiće pouzdanog, predvidivog isporučioca energenata. A Rusija snažni inovacioni i tehnološki potencijal EU za modernizaciju sopstvene privrede.

(Glas Rusije)